Çimsa (#CIMSA), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 25 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzaladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, bu anlaşma 2 yılı anapara geri ödemesiz ve toplam 5 yıl vadeli olacak.

İlk Uzun Vadeli Finansman

Açıklamada, "Bu anlaşma ile EBRD, Türkiye'de ilk defa bir çimento şirketine uzun vadeli finansman kaynağı sağlamış olacaktır. Söz konusu kredi, Şirketimizin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedefi kapsamında Eskişehir fabrikasında yapacağı güneş enerjisi santrali, atık ısıdan elektrik üretimi yatırımı ve diğer enerji ve verimlilik yatırımlarında kullanılacaktır." denildi.

Çevre Dostu Yatırımlar

Bu kredi, Çimsa'nın Eskişehir fabrikasında gerçekleştireceği çevre dostu yatırımları destekleyecek. Şirket, güneş enerjisi santrali kurarak ve atık ısıdan elektrik üretimi yaparak enerji verimliliğini artırmayı ve sera gazı emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Net-Sıfır Emisyon Hedefi

Hareket Proje Taşımacılığı 2023 karını dağıtmayacak Hareket Proje Taşımacılığı 2023 karını dağıtmayacak

Çimsa, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedefini sürdürüyor. Bu kredi, şirketin bu hedefe ulaşma yolundaki önemli adımlarından biri olacak.

EBRD'nin İlk Çimento Sektörü Kredisi

EBRD, Türkiye'de ilk defa bir çimento şirketine uzun vadeli finansman sağladı. Bu, EBRD'nin sürdürülebilir ve çevre dostu projelere olan desteğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.