Eis Eczacıbaşı İlaç, temettü dağıtımını onayladı! Eis Eczacıbaşı İlaç, temettü dağıtımını onayladı!

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL), son iki yılda hisse senedi performansı endeksin gerisinde kalmasına rağmen, yatırımcılarına güzel bir haber verdi. Şirket, 2023 yılını 4.033.089.000 TL net kâr ile kapatırken, 28 Şubat 2024 tarihinde %100 oranında bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı. Erdemir'in bu kararı, yatırımcılar arasında heyecan yarattı ve şimdi gözler Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) gelecek onaya çevrildi.

Ereğli'nin Bedelsiz Artırımı ile Hisseler İkiye Katlanacak

Ereğli Demir ve Çelik'in bedelsiz sermaye artırımı kararı onaylanırsa, hisse sahipleri %100 oranında bedelsiz pay alacaklar. Bu, her 1 lot hisse için 1 lot daha bedelsiz hisse verileceği anlamına geliyor. Sonuçta, her 1 lot hisse, toplamda 2 lot EREGL hissesi haline gelecek. Ancak, hisse senedi fiyatı bedelsiz pay oranında bölüneceği için, örneğin, hisse fiyatı 50 TL iken, bedelsiz sonrası 25 TL'ye düşecek, ancak yatırımcının toplam değeri değişmeyecek.

Erdemir'den SPK Onayı Bekleniyor

Erdemir, mevcut 3.500.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesini, sermaye enflasyon düzeltme farklarından karşılayarak %100 artırıp 7.000.000.000 TL’ye çıkarmak üzere SPK'ya başvuruda bulundu ve şimdi onay bekliyor. Bu kararla birlikte, şirketin finansal yapısını güçlendirme ve yatırımcılara daha fazla değer sağlama hedefi vurgulanıyor.